Strona główna WiedzaPanele fotowoltaiczne – FAKTY I MITY

Panele fotowoltaiczne – FAKTY I MITY

panele fotowoltaiczne radom fakty i mity

Wszyscy znamy zabawę w „głuchy telefon”. Plotki, powtarzane bez zastanowienia, przyjmują na ogół coraz bardziej absurdalne formy i stają się niekiedy wręcz źródłem przesądów i uprzedzeń. Nie inaczej ma się rzecz w przypadku fotowoltaiki. Są osoby, które na hasło „panele fotowoltaiczne” machają tylko ręką, mówiąc: – Eee… sąsiad mówił, że to się nie opłaca! – Nie uchybiając „sąsiadowi”, który zapewne jest alfą i omegą we wszystkich dziedzinach, spróbujmy jednak zdemaskować kilka mitów.

 „To się na pewno nigdy nie zwróci!”

 Czyżby? Fakty mówią co innego: Jeżeli wydajność mikroinstalacji fotowoltaicznej zostanie w taki sposób zaplanowana, by w niewielkim stopniu przewyższała zapotrzebowanie właściciela na energię, to jej łączny koszt zwraca się już PO KILKU latach. Nie po kilkudziesięciu, ale po KILKU. Szczegółowe wyliczenia przedstawia wykonawca, jeszcze przed podpisaniem umowy. Prognoza wyliczana jest na podstawie wszystkich kluczowych współczynników i parametrów, czyli cen paneli oraz montażu, zużycia energii, bieżących rachunków za energię, a także indywidualnych warunków, takich jak rodzaj dachu i jego zorientowanie względem kierunków geograficznych.

 „To się zepsuje po pierwszym deszczu, śniegu, wichurze, gradzie!”

 Od tego akurat są NORMY. A konkretnie: IEC61215 oraz IEC61646. I cóż tam ciekawego w tych normach? Prawidłowo zamocowane panele fotowoltaiczne wytrzymują wichurę do 130 km/h. Aktualnie obecne na rynku modele paneli posiadają także wytrzymałość mechaniczną rzędu 5400 Pa. A to oznacza, że nawet metrowa warstwa śniegu nie jest w stanie zrobić im krzywdy. Czy ktoś widział w Polsce metrową warstwę śniegu w ostatnich latach? Chyba jedynie w górach.Poza tym, aby metrowa warstwa śniegu utrzymała się na stromym dachu, to budynek musiałby być nim przysypany niemal pod sam dach. Większość producentów przeprowadza także testy na symulację gradobicia: kule o śr. 25 mm z prędkością 23 m/s. Woda natomiast jest dla paneli kompletnie nieszkodliwa.

„To działa tylko, jak słońce mocno świeci!”

Panele fotowoltaiczne nie potrzebują W OGÓLE bezchmurnego nieba. Nie potrzebują także ciepła słonecznego. Potrzebują wyłącznie samego światła słonecznego, czyli DNIA. Może to być równie dobrze ponury dzień listopadowy. Owszem, przy bezchmurnym niebie wydajność paneli jest większa, ale nic nie zmienia faktu, że prąd jest produkowany także przy niebie zachmurzonym.

„Zimą to nie zarobi na siebie”

I od tego są właśnie umowy uwzględniające bilansowanie, aby nadwyżki wyprodukowanej energii w ciągu długich dni (kwiecień – sierpień) przechodziły na okres dni krótszych (wrzesień – marzec). Przy równoległym bilansie ciągłym, umożliwiającym pobieranie energii w nocy, w ramach wyprodukowanych nadwyżek. I dlatego też istotnym czynnikiem jest właściwe zaprojektowanie mikroinstalacji, aby łączny bilans pokrył całkowicie zapotrzebowanie na prąd.

„To trzeba chodzić przy tym, pilnować, czyścić, konserwować…”

Panele fotowoltaiczne są BEZOBSŁUGOWE. Natomiast jeśli mają Państwo jeszcze jakieś wątpliwości, to zapraszamy do kontaktu z firmą ENWOLT. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.

Zamów BEZPŁATNY AUDYT
Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na każde pytania i doradzą przy wyborze najbardziej optymalnego i korzystnego rozwiązania.

6 + 10 =