FAQ

Kliknij kategorie by dowiedzieć się więcej
Co to jest fotowoltaika?

Jest to pozyskiwanie energii słonecznej i przetwarzanie jej na energię elektryczną. Za „punkt zero” w historii fotowoltaiki przyjmuje się rok 1839, kiedy to francuski fizyk Alexandre Edmond Becquerel zaobserwował i opisał zjawisko konwersji światła słonecznego w prąd elektryczny.

W drugiej połowie XX wieku fotowoltaika rozwijała się głównie jako pomocnicza gałąź astronautyki, co w znacznym stopniu ten rozwój przyśpieszyło.

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Istnieją różne kryteria podziału, a gdy weźmiemy pod uwagę również typy ogniw, które są jeszcze w fazie testowej i eksperymentalnej, to wówczas można byłoby napisać całą encyklopedię o samych tylko rodzajach paneli słonecznych. W praktyce najczęściej jednak spotykamy dwa:

  • Monokrystaliczne (czarne) – o większej wydajności oraz trwałości. I również o wyższej cenie. Zalecane tam, gdzie jest ograniczona powierzchnia i jednocześnie większe zapotrzebowanie na energię.
  • Polikrystaliczne (niebieskie) – nieco mniej wydajne, ale też i tańsze od monokrystalicznych. Jest to najpopularniejszy typ paneli, polecany szczególnie na dachy domów jednorodzinnych, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Co to jest dotacja “Mój Prąd”?

Jest to program rządowy, mający na celu zwiększenie na obszarze Polski produkcji energii elektrycznej, pochodzącej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. W ramach programu oferowane są beneficjentom atrakcyjne formy wsparcia i finansowania. Szczegóły można znaleźć na stronie https://mojprad.gov.pl/

Czy panele będą działać w pochmurny dzień?

Tak, chociaż ich sprawność przy zachmurzonym niebie jest nieco niższa od sprawności przy pełnym nasłonecznieniu. Nie stanowi to jednak najmniejszego problemu, ponieważ te różnice są zazwyczaj bilansowane w systemie rozliczeniowym i wówczas liczba dni pochmurnych w ciągu roku pozostaje dla użytkownika bez znaczenia.

Czy panele fotowoltaiczne produkują prąd w zimie?

Tak. Panele fotowoltaiczne potrzebują światła, a nie ciepła słonecznego. Dlatego wysoka temperatura powietrza nie stanowi dodatkowego impulsu dla produkcji prądu. Ciekawostka: ujemne temperatury korzystniej wpływają na przepływ elektronów i zwiększają wydajność ogniw. Rzecz jasna – zimą dni są krótsze, ale te różnice można zbilansować w systemie rozliczeniowym.

Co dzieje się z niewykorzystaną energią wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne?

Najprościej: nadwyżka mocy przekazywana jest do sieci na zasadach SPRZEDAŻY. Szczegółowe warunki jej zakupu przez operatora określa umowa. W zależności od jej ustaleń, w pierwszej kolejności nadwyżki mogą być np. bilansowane na nocne i zimowe zużycie energii, a w dalszej – odsprzedawane.

Czym jest licznik dwukierunkowy?

Jest to licznik, który mierzy jednocześnie pobór mocy, jak i jej dostawę od prosumenta, czyli właściciela mikroinstalacji. Na tej podstawie wylicza się różnicę, czyli nadwyżkę wyprodukowanej mocy lub jej niedobór w stosunku do zużycia. Dzięki temu właściciel mikroinstalacji ma realne korzyści z tytułu wyprodukowania większej ilości energii, ponieważ nadwyżki są liczone i zapisywane.

Czy wymiana licznika na dwukierunkowy jest płatna?

Nie. Koszt wymiany licznika w całości pokrywa operator sieci energetycznej, a więc dla właściciela mikroinstalacji fotowoltaicznej jest ona darmowa.

Zamów BEZPŁATNY AUDYT
Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na każde pytania i doradzą przy wyborze najbardziej optymalnego i korzystnego rozwiązania.

7 + 12 =